Jak prawidłowo sadzić Tuje Szmaragd

Po wyznaczeniu odległości od ogrodzenia oraz między roślinami, możemy przystąpić do sadzenia. (czyt. Jak gęsto sadzić tuje?)

Bardzo często osoby, które sadzą tuje Szmaragd robią ten sam błąd – wykopują zbyt małe dołki. Tuja posadzona w bardzo małym dołku rośnie słabo a podczas upalnego lata może nawet uschnąć. Wszystkie żywotniki tworzą płytki system korzeniowy a górna warstwa gleby często latem przesycha, dlatego tuje Szmaragd należy sadzić głębiej niż rosły na plantacji. Tuje o wysokości:

    • do 140 cm – sadzimy 5 cm głębiej
    • 140 – 170 cm – 5 do 10 cm głębiej
    • 170 – 200 cm – 10 do 15 cm głębiej

Głębokość sadzenia ma również wpływ na dobre „zakotwiczenie” rośliny w podłoży, szczególnie ważne na terenie o silnych wiatrach.  Wielkość dołka decyduje też o tempie rozwoju nowych korzeni. Młode korzenie z trudem przerastają twardą glebę, dlatego dołek musi być odpowiednio szeroki a gleba rozluźniona

Przed rozpoczęciem sadzenia musimy zaopatrzyć się w ostry szpadel. Kiepskim narzędziem trudno jest wykopać odpowiedni dołek, szczególnie gdy gleba jest twarda.  

Tuja Szmargd
Ryc. 1. Potrzebny będzie ostry szpadel

Dołki do których będziemy sadzić tuje Szmaragd powinny być szerokie i głębokie. Po włożeniu bryłki korzeniowej do dołka powinno pozostać minimum 5 cm luzu dookoła bryły korzeniowej oraz od dołu i od góry. Przykładowo, jeśli bryłka korzeniowa ma  30 cm średnicy i 30 cm wysokości, dołek powinien mieć 40 cm średnicy i 40 cm głębokości.

Tuja Szmargd
Ryc. 2. Wykopujemy okrągły dołek około 40 cm średnicy i 40 cm głębokości.

Do dołka wsypujemy na dno warstwę 5 cm urodzajnej gleby.  Może to być podłoże ogrodnicze kupione w sklepie, lub (gdy gleba nie jest zła) rozdrobniona górna warstwa gleby. 

Tuja Szmargd
Ryc. 3. Na dno dołka wsypujemy warstwę 5 cm urodzajnego podłoża.

Do dołka wkładamy bryłkę korzeniową i ugniatamy glebę. Ustawiamy tuję Szmaragd w pionie, dosypujemy gleby i ugniatamy ją dookoła bryłki.  

Jak sadzić Tuje
Ryc. 4. Do dołka wkładamy bryłkę korzeniową, tuję ustawiamy w pionie i ugniatamy podłoże.
Sadzenie Tuja Szmaragd
Ryc. 5. Dosypujemy podłoża na wysokość bryłki korzeniowej i również ugniatamy.

Przed całkowitym zasypaniem dołka tuję należy obficie podlać. Woda powoduje dobre nasiąknięcie wodą bryłki korzeniowej i  „sklejenie się” z glebą w dołku.    

Tuja Szmaragd - podlewanie
Ryc. 6. Podlewamy.

Po wlaniu wody do dołka, gleba robi się miękka i tuja często przechyla się lekko w na bok. Po całkowitym wsiąknięciu wody poprawiamy ustawienie tui w pionie i dosypujemy gleby. Nie ugniatamy mokrej gleby ! Ugniatając mokrą glebę niszczymy jej strukturę i usuwamy powietrze.   

Tuje Szmaragd - sadzenie
Ryc. 7. Gdy woda już wsiąknie poprawiamy ustawienie w pionie.

Przed ostatecznym dosypaniem gleby i wyrównaniem dołka można zasilić tuje nawozem mineralnym. Ilość nawozu nie może być jednak duża (najczęściej do 10 g)  aby nie spowodowała uszkodzenia młodych korzeni.  

Tuja Szmaragd
Ryc. 8. Dosypujemy podłoża.